środa, 8 kwietnia 2015

Jak zbudować i utrzymać motywację?

Dostałam ciekawy e-book, którym chciałabym się z Wami podzielić. Jego autorką jest Katarzyna Szponar. Materiał nosi tytuł "“Zbuduj w sobie motywację. Jak rozpalić w sobie ogień motywacji i jak nie pozwolić aby zgasł? ”. Zapraszam do lektury :)

Katarzyna Szponar
Zbuduj w sobie motywację. 
Jak rozpalić w sobie ogień motywacji i jak nie pozwolić aby zgasł?

SPIS TREŚCI
1. Dlaczego motywacja ma wpływ na rezultat moich działań?
2. Jakie są objawy braku motywacji?
3. W jaki sposób zbudować motywację?
4. Jak utrzymać motywację na wysokim poziomie?
5. Bogaci wstają wcześnie rano, a Ty?
6. Słomiany zapał – jak przezwyciężyć tyrana?
7. Przekonania i ich wpływ na motywację.
8. Stany emocjonalne w trybie motywacji.
9. Wpływ innych ludzi na Twoją motywację.
10. Czym jest mapa celu i jak ją stworzyć?

1. Dlaczego motywacja ma wpływ na rezultat moich działań?
“Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj.” Karen Lamb

Fot. Google.com


Zastanawiałeś się kiedyś czym dla Ciebie jest motywacja i jaką rolę odgrywa w Twoim życiu? Być może wszędzie bardzo dużo o niej słyszysz, ale tak naprawdę nie wiesz jak ją znaleźć i właściwie po co Ci ona jest potrzebna. Jestem pewna, że masz w życiu jakiś cel: mniejszy lub większy. Motywacja jest ogniem, który musisz w sobie mieć aby realizować wyznaczone cele, zwłaszcza gdy są one bardzo ambitne. Musisz stale dorzucać drewna aby ogień w Twoim sercu nigdy nie zgasł. Idź przez życie realizując cele w oparciu o własne pasje jednocześnie stale się rozwijając. Aby jednak to uczynić potrzebujesz bardzo silnej motywacji do działania i do opuszczenia strefy komfortu, która nie pozwala wyjść Ci poza przyjęte standardy życia.

Wypalenie zawodowe
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mówimy o wypaleniu zawodowym? Dzieje się to wtedy, kiedy ogień motywacji w Tobie zgasł, a Ty nie masz już siły do dalszego działania, ponieważ nie zadbałeś o to, żeby połączyć pracę z zainteresowaniami i pasją. Jest ona jedynie źródłem b ezpiecznego dochodu i szansą na przeżycie kolejnego dnia.

Strefa komfortu
Motywacja stanowi swoisty klucz do działania wbrew temu, czego nauczyłeś się w czasie swojego dzieciństwa. Być może rodzina i nauczyciele zakorzenili Ci w głowie przekonanie, że musisz ciężko pracować na etacie żeby mieć za co żyć, a swoje hobby i pasję powinieneś zostawić do momentu przejścia na emeryturę, gdy będziesz miał dużo wolnego czasu. Nikt Ci jednak nie powiedział, że masz prawo przejść na emeryturę jako szczęśliwy i wolny finansowo trzydziestolatek! Bo przecież jak to? Masz być lepszy od swojej rodziny i nauczycieli?! Przecież oni całe życie ciężko harują. Oznacza to, że nie znają innego sposobu na życie więc uczą Cię życia na swoim przykładzie. Odziedziczyłeś przekonania, które stworzyły w Tobie strefę komfortu poza którą nie wolno Ci wyjść, bo przecież “ co
wszyscy powiedzą?!” .

"Do źródeł płynie się pod prąd, z prądem płyną śmieci..."
Jakub B. Bączek

Miej obsesję!
Jeśli jesteśmy silnie zmotywowani w dążeniu do upragnionego celu, działamy z większą energią, wykorzystując 200% naszych możliwości, poświęcając cały swój czas na przygotowanie, poszukiwanie wiedzy i przekładanie jej w życie. Działając z obsesją na punkcie swojego celu nie zwracamy uwagi na żadne przeciwności pojawiające się po drodze. Masz marzenie? Stwórz w sobie obsesję na jego punkcie, która będzie ciągnęła Cię po trupach do celu .
Żeby osiągnąć coś wielkiego musisz mieć w sobie OBSESJĘ! Sportowiec, który marzy o złotym medalu na igrzyskach olimpijskich ma obsesję na punkcie tego medalu! Ciężko trenuje, szuka rozwiązań, niuansów, które zwiększą jego potencjał choćby o 0,5% ta
drobna różnica może zadecydować o zwycięstwie! My jako ludzie motywujemy się dwukierunkowo aby osiągnąć sukces albo uniknąć porażki. Jesteśmy tak skonstruowani, że jeśli mamy wybrać pomiędzy dążeniem do przyjemności a unikaniem cierpienia, wybierzemy to drugie. Jeśli masz na koncie ciężko zarobione 100 000 zł to czy będzie Ci bardziej zależało na podwojeniu tej kwoty czy na tym aby uniknąć ryzyka i żeby jej nie stracić? Twoim zadaniem jest zwizualizować swój cel w taki sposób aby na myśl o jego niezrealizowaniu dotykało Cię ogromne cierpienie, którego w życiu chcesz unikać jak ognia! Jak myślisz, której z osób uda się odnieść większy sukces? Czy tej, która ma obsesję aby go osiągnąć i idzie po swoje nie zważając na przeszkody czy takiej, która liczy na minimum żeby przypadkiem po drodze nie popełnić błędu? Myślę, że wygra człowiek, który wykorzysta maksimum swoich możliwości! Wygra sportowiec, który na treningach daje z siebie wszystko, a w walce o medal wyjdzie jak po swoje! Przegra ten, który czeka aż innym podwinie się noga w drodze po zwycięstwo. Powiąż bardzo mocno swój cel z motywacją. Układanka nie będzie udana jeśli zabraknie któregoś z tych elementów. Pamiętaj, że tylko w trybie silnej motywacji jesteś w stanie dojść bardzo wysoko, na swój szczyt. Na wszystko masz wpływ, na swój w ewnętrzny głos również. Motywacji szukaj w swoim sercu i wizualizuj sobie to, co powoduje w Tobie poczucie ekscytacji i pożądania. Jeśli już to znalazłeś, podążaj za tym a motywacja nigdy nie zniknie!

2. Jakie są objawy braku motywacji?
“Różnica pomiędzy tym, kim jesteś a tym, kim chcesz być jest w tym, co z tym robisz.”

Fot. Google.com

Wypalił się w Tobie ogień motywacji? Nic Ci się nie chce, a Twoje plany nie układają się po Twojej myśli? Odczuwasz wypalenie w życiu osobistym lub zawodowym (być może w obu sferach)? Problemy z brakiem motywacji występują zazwyczaj w momencie gdy pojawią się przeszkody na drodze do naszych marzeń. Ludzie słabi w takich sytuacjach szukają wymówek, które pozwolą im zrezygnować i na chwilę odetchnąć z ulgą. Nie szukają rozwiązań problemu tylko sposobu aby się wycofać. Osoby wybitne, potrafiące odnosić sukcesy, takie przeszkody traktują jako dodatkowy ciężar, który ich wzmacnia i pomaga się rozwijać. Nie myślą wtedy o rezygnacji, a przeszkoda staje się jeszcze większym motorem napędowym niż sama chęć osiągnięcia sukcesu. Nie szukaj wymówek szukaj rozwiązań!

Wykonaj teraz zadanie, które pokaże Ci możliwe skutki jeśli zrezygnujesz z realizacji swojego celu.
1) Zapisz swój cel na kartce.
2) Zamknij oczy i spróbuj zwizualizować siebie w momencie gdy osiągniesz swój cel. Jak się
będziesz czuł, co się zmieni w Twoim życiu?
3) Napisz na kartce emocje, które Ci towarzyszyły.
4) Zamknij oczy i teraz wyobraź sobie siebie za 5 lat gdy nie zrealizowałeś tego celu, bo wcześniej poddałeś się i odpuściłeś. Stwórz obraz, który wytworzy w Tobie potworne cierpienie spowodowane tym co straciłeś lub czego nie udało Ci się uzyskać. Musi to być cierpienie, którego w żadnym przypadku nie chciałbyś przeżyć, np. chciałeś rzucić palenie, ale tego nie zrobiłeś i po upływie 5 lat widzisz siebie totalnie zniszczonego nałogiem wśród innych ludzi chorych podobnie jak Ty. To spowoduje, że od tego momentu Twoim celem stanie się unikanie tego cierpienia, co będzie silniejsze od jakiejkolwiek chęci posiadania.
5) Napisz na kartce emocje, które odczuwałeś.
6) Powtarzaj wizualizację w momentach słabości.

“Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga
czasu. Czas i tak upłynie…” H. Jackson Brown, Jr.

3. W jaki sposób zbudować motywację?
“Słowo kiedyś to choroba, która każe nam zabrać wszystkie nasze marzenia do grobu.” Timothy Ferriss

Fot. Instagram.com

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaki cel chcę osiągnąć i co jest moją pasją? Jeśli już to zrobiłeś, kolejnym krokiem jest skonstruowanie celu w taki sposób aby był możliwy do zrealizowania, ale jednocześnie był na tyle ambitny, że w każdej chwili gdy o nim pomyślisz, wzbudzi w Tobie pożądanie oraz ekscytację. Zajrzyj w głąb siebie i posłuchaj swojego wewnętrznego głosu, który powie Ci, czego tak naprawdę w życiu pragniesz i co może stać się Twoją obsesją.
Weź kartkę i na samym środku dużymi literami napisz swój cel, a obok dorysuj symbol, który będzie Ci o nim przypominał. Określając cel pamiętaj o metodzie S.M.A.R.T.:
S szczegółowy.
Czego konkretnie chcesz? Dlaczego tego chcesz? Kiedy chcesz to uzyskać? Gdy wyobrażasz sobie, że już to masz, jak się wtedy czujesz i co myślisz?
M mierzalny.
Wyznacz sobie punkty odniesienia pozwalające na określenie postępu. Zastanów się, w jaki sposób poznasz, że jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu.
A atrakcyjny.
Wizja osiągnięcia celu musi wzbudzać w Tobie emocje pożądania oraz ekscytacji. Pozwoli to w chwilach słabości podbudować swoją motywację.
R realistyczny.
Cel, który sobie stawiasz musi być wykonalny. Z jednej strony nie może być zbyt prosty do wykonania, ponieważ nie będzie wystarczająco atrakcyjny, z drugiej jednak musi być możliwy do zrealizowania. Jeśli będzie daleko poza zasięgiem Twoich umiejętności i zasobów, może bardzo szybko Cię zdemotywować.
T terminowy.
Kiedy zrealizuję swój cel? Jak często będę podejmował działania na rzecz jego realizacji? Np. 2 razy w tygodniu (nie możesz napisać, że "często"). Kiedy zacznę go realizować?
W chwilach słabości, w których czujesz, że Twoja motywacja spada, wracaj do wizualizacji, w której tworzysz obraz siebie w momencie osiągnięcia celu. Cudowne uczucie, zgodzisz się ze mną? Następnie niech Twoja wyobraźnia spotka się z cierpieniem jakie może spotkać Ciebie jeśli się poddasz. Wiem, że jest to fatalne uczucie, ale jeśli poddasz się przy jakiejkolwiek przeszkodzie w drodze do celu cierpienie stanie się rzeczywistością.

Grupa wsparcia
Otaczaj się ludźmi, którzy będą wspierać Cię w słabszych momentach, bo nie ukrywam, że takie z pewnością się pojawią. Grupa ta będzie stała za Twoimi plecami i w chwili gdy będziesz chciał się cofnąć, zatrzyma Cię i pchnie z powrotem do przodu. W dodatku to w jakim otoczeniu przebywasz ma ogromny wpływ na Twój rozwój. Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy osiągają wielkie rzeczy, Ty również będziesz takie osiągać. Jeśli przebywasz wśród ludzi mądrych, masz duże szanse aby stać się tacy jak
oni. W momencie gdy otaczasz się ludźmi bogatymi, prawdopodobnie i Ty będziesz cieszył się wolnością finansową. Ale jeśli spotykasz się z głupcami, którzy blokują Twój rozwój, to powinieneś poważnie zastanowić się nad zmianą towarzystwa :)

“Z kim przestajesz, takim się stajesz.”
Modeluj tych, którzy osiągnęli to do czego Ty dążysz Znajdź osobę, która osiągnęła to nad czym Ty teraz pracujesz. Niech stanie się Twoim źródłem wiedzy i da Ci narzędzia potrzebne do osiągnięcia szczytu jakim jest Twój cel. Wyciągnij od niej jak najwięcej
informacji i przede wszystkim modeluj ją, czyli powtarzaj to co jej pomogło odnieść sukces. To pozwoli Ci uniknąć wielu błędów, co w rezultacie oszczędzi Twój czas.
Nie mniej ważne jest ciągłe samodoskonalenie, które pozwoli Ci na podążanie za innowacjami. Świat się zmienia i jeśli nie będziesz pogłębiał swojej wiedzy, wówczas otaczająca Cię rzeczywistość może zacząć Ci uciekać. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jeśli nie robisz nic w celu poszerzania swojej wiedzy zgodnie z tym co zmienia się świecie z upływem czasu, powoduje że się cofasz.

4. Jak utrzymać motywację na wysokim poziomie?

Fot. Google.com

Motywację możemy podzielić na dwa rodzaje: wewnętrzną i zewnętrzną. Każdy z czynników wpływa jednakowo na jej poziom. Dlatego warto zastanowić się co należy zrobić i jak myśleć, aby przerodzić nasz cel w sukces, a nasza chęć zdobycia szczytu w międzyczasie nie stopniała. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które mogą sprawić, że będziesz zmotywowany do ciągłej pracy i w pełni wykorzystasz swój potencjał. Motywacja jest kluczem do Twojego sukcesu!

1) Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Wiesz o tym, że ponad połowa sukcesu leży
właśnie w Twoim pozytywnym myśleniu o danej rzeczy? Jeśli będziesz ciągle powtarzał sobie, że na pewno się uda i dołożysz do tego intensywne działanie, Twojej motywacji nic nie grozi!
Dlaczego ludzie pozytywnie nastawieni i wiecznie uśmiechnięci w przypadku choroby mają
większe szanse na szybki powrót do zdrowia niż Ci którzy dawno się poddali i pogodzili się ze swoim losem? To jest właśnie nastawienie, które może zdziałać cuda!
2) Nagradzaj się za każdy zdobyty podcel, pochwal się nim przed znajomymi, powiedz sobie: "Świetna robota, dzisiaj dałem z siebie 200%!". To będzie napędzało Twoją motywację i Ciebie do stawiania sobie wyższych poprzeczek.
3) Pokonaj wewnętrzny strach i obawę. Jest to uczucie, które paraliżuje nas od środka i bardzo mało ludzi potrafi sobie poradzić z lękiem, który zalewa całe ciało. Nie nastawiaj się negatywnie i nie szukaj problemu w czymś co dopiero się wydarzy. Czy jeśli lecisz na wakacje samolotem, zastanawiasz się czy samolot nie spadnie?
4) Wizualizacja zdobytego celu. To jest najlepszy motywator jaki istnieje :) Gdy masz chwile
zwątpienia, wyobraź sobie sytuację kiedy zdobyłeś upragniony cel. Jakie emocje wtedy
odczuwasz, co dzieje się z Twoim ciałem? Czy czujesz szczęście i dumę? Prawda, że
wyobraźnia potrafi czynić cuda? Chyba dla tych emocji warto się postarać, prawda?!
5) Znajdź odskocznię od rzeczywistości aby zrelaksować swoje ciało i umysł. Niech to będzie sport, wyjście na basen, spotkanie ze znajomymi moment, w którym zapomnisz na chwilę o wszystkim , co Cię otacza, gdzie będziesz mógł rozładować negatywne emocje w całkiem legalny sposób :)
6) Szukaj inspiracji w literaturze, oglądaj filmy z udziałem ludzi, którzy odnieśli w życiu coś
wielkiego. Planując swój dzień przeznacz minimum pół godziny na książkę. Nie myśl o niczym innym w tym czasie tylko skup się na tym co czytasz lub oglądasz. Najlepiej gdyby były to książki i filmy motywacyjne, poznawcze lub takie, które ugruntują wiedzę już przez Ciebie zdobytą.

5. Bogaci wstają wcześnie rano, a Ty?

Fot. Instagram/laurasykora

Czy wiesz, że ludzie wybitni, którzy stale odnoszą sukcesy, wstają wcześnie? Praktykuje to większość z nich ale nie każdy z nas wierzy, że ma to jakiekolwiek przełożenie na to co udaje im się osiągnąć w życiu. Uważasz, że nie ma to wpływu na ich osiągnięcia? Ja uważam inaczej… :)
Rano nasz umysł działa efektywniej, jest zregenerowany po nocnym odpoczynku. Mówiąc krótko, jest gotowy do działania! To właśnie zaraz po przebudzeniu powinieneś zaplanować w kalendarzu cały swój dzień. Masz wówczas możliwość zorganizować swój czas w taki sposób aby Twoja praca przyniosła jak najlepsze efekty. Ludzie, którzy wstają po godzinie 12, czują się szczęśliwi tylko w momencie wyłączenia budzika. Wbrew pozorom długie spanie nie wpływa na organizm sprzyjająco. Pojawiają się bóle głowy, brak energii, a nawet zmęczenie, pomimo długiego snu. Dodatkowo okazuje się, że połowa dnia jest stracona, a to wpływa na efekty w pracy. Gdybyś zapytał Billa Gatesa o której rozpoczyna swój dzień, jak sądzisz, jaką odpowiedź byś uzyskał? O 12? Absolutnie nie! Wstaje bardzo wcześnie rano i pomimo, że wiele już w życiu osiągnął, nadal ma głowę pełną pomysłów i ciągle się dokształca. Gdyby nie wstawał tak wcześnie, mógłby nie znaleźć w ciągu dnia czasu na realizację wielu swoich pomysłów. Czy doszedłby tam gdzie obecnie się znajduje? Nie sądzę...
Ludzie bogaci wstają wcześniej, również dlatego, że chcą być lepsi od konkurencji. Reagują na zmiany znacznie szybciej niż inni. Ranna pora sprawia, że nie rozpraszają ich żadne czynniki, które mają miejsce w ciągu dnia. Podczas gdy wielu dopiero wstaje, oni wykonali już połowę swoich zadań i liczą pierwsze zyski tego dnia. Przez cały dzień mają komfort psychiczny, którego nie pozna ten kto wstaje o godzinie 12.
Istnieje jeszcze wiele nawyków ludzi bogatych i to właśnie dzięki nim są w takim miejscu a nie innym. Na każdy sukces składa się m.in. wiele godzin pracy, wyrzeczeń, samodyscypliny, nieprzejmowania się zdaniem innych ludzi i konsekwencja w dążeniu do celu. Zgodzisz się pewnie ze mną, że życie w obecnych czasach stało się ciągłą walką, konkurencją oraz swoistym wyścigiem szczurów. Powiem Ci tyle...wykorzystaj to! Pamiętaj, że jesteś osobą wyjątkową i spraw abyś był najlepszą wersją siebie jaka może być! Nie porównuj siebie z innymi, skup się na tym aby wykorzystać jak najwięcej potencjału, który posiadasz.

6. Słomiany zapał – jak przezwyciężyć tyrana?
“Dziś zrobię coś czego innym się nie chce. Jutro zrobię coś czego inni nie będą w stanie.”

Fot. Instagram/laurasykora

Słomiany zapał bardzo często nas dotyczy, jednak nie potrafimy się do tego przyznać sami przed sobą. W jaki sposób się objawia? Takie zjawisko możemy zaobserwować wtedy kiedy wyznaczymy sobie cel, początkowo mając bardzo silną motywację aby go zrealizować, jednak gdy pojawiają się pierwsze przeszkody rezygnujemy. Początkowo jest ulga, ponieważ zaoszczędziliśmy wiele czasu i energii. Z czasem zaczynają się pretensje do samego siebie i wyrzuty sumienia. Wszystko to jest spowodowane tym, że w pewnym momencie Twoja motywacja wypaliła się. Wspominałam o tym, że jeśli zabraknie ogniwa, tej podpałki, którą stale należy dorzucać do ognia motywacji, to wszystko zgaśnie. Twój ogień tak jak szybko się rozpalił tak teraz jeszcze szybciej zgasł. Słomiany zapał jest problemem i musisz przyznać się sam przed sobą, że dotyczy także Ciebie. Musisz go pokonać, bo jest marnotrawieniem Twojego potencjału, dzięki któremu mógłbyś wiele osiągnąć.
Jak możesz pokonać w sobie tego tyrana? Przede wszystkim pokonaj swój lęk, który uniemożliwia Ci dążenie do celu pokonując przeszkody, które spotykasz po drodze. Nie bój się nowych rzeczy, wyjdź poza przyjęty schemat! Traktuj każde niepowodzenie jako doskonałą naukę, którą możesz przejść i wykorzystać ją aby stać się lepszym i silniejszym.

“Sukces to przechodzenie od porażki do porażki, bez utraty entuzjazmu.” Winston Churchill

Powtarzaj sobie, że dasz radę w każdej sytuacji! Być może cel jest już blisko, tuż za rogiem i jeśli teraz zrezygnujesz to może okazać się, że byłeś o krok od sukcesu, a mimo to się poddałeś. Wyobraź sobie siebie za kilka lat, jako osobę, która nie osiągnęła swojego celu, ponieważ poddała się na trudniejszym zakręcie w drodze do niego. Początkowo może czujesz ulgę, że nie musisz już pracować tak ciężko. Po pewnym czasie czujesz złość i zdenerwowanie, że okazałeś się tak słaby. Miałeś już tak? Więc pewnie chciałbyś tego uniknąć w przyszłości. Czy jeśli jedziesz samochodem i łapiesz gumę to poddajesz się, zostawiasz auto i odchodzisz z miejsca zdarzenia czy szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci jechać dalej?
Jeśli zdarza Ci się mieć problemy z realizacją swoich celów, być może jest tak, że podejmujesz się zbyt wielu na raz. Załóż sobie jeden cel i skup się na nim. Nie bierz na siebie tylu spraw, bo prędzej czy później nie starczy Ci ani czasu ani siły na realizację ich wszystkich.

7. Przekonania i ich wpływ na motywację.

Fot. Google.com

Przekonania są kolejnym kluczem do osiągnięcia przez Ciebie sukcesu. Ale tylko te pozytywne, te które budują w Tobie motywację do działania. Cały szereg przekonań wpływa na Twoje życie. Nie jest przypadkiem to jaki jesteś, to co myślisz i co czujesz. Nie jest również przypadkiem jakich wybierasz przyjaciół lub jakie masz kryterium wyboru jabłka w sklepie. Masz swoje zasady przekonania, które mają ogromny wpływ na to jakim jesteś człowiekiem. Nasze przekonania stanowią poczucie pewności w kontekście jakiejś wartości lub na jakiś temat. Mogą być odmianą tego w co wierzymy i według nich kierujemy swoim życiem. Na przykład jeśli jesteś przekonany o tym, że jesteś otyły (a w rzeczywistości Twoja waga jest na niskim poziomie) to nikt nie jest w stanie Ci przetłumaczyć, że się mylisz. To jest właśnie Twoje przekonanie o sobie, o własnym wyglądzie. Utworzyłeś w głowie zarys osoby idealnej, od której, według Ciebie, Ty znacząco odbiegasz.

Przekonania dzielimy na dwie grupy:
a) pozytywne 
dam radę, jestem najlepszy, potrafię to zrobić, jestem wyjątkowym człowiekiem,
b) negatywne 
niepotrafię tego zrobić, jestem wiecznym nieudacznikiem, nigdy nie będę szczęśliwy.

Do której grupy Ty należysz? Jeśli uważasz, że do drugiej to od dzisiaj Twoim głównym celem staje się zmiana swoich przekonań w taki sposób aby zaczęły sprzyjać Ci w osiąganiu sukcesów w życiu. 
Dawniej istniało przekonanie, że człowiek nie jest w stanie przebiec mili poniżej 4 sekund. Jednak ogromna determinacja, godziny treningów oraz wyrzeczeń wyłoniły pierwszą osobę, która tego dokonała. Natychmiast, po przekroczeniu tej bariery, granica możliwości została zatarta i nie stanowiła już dla nikogo najmniejszego problemu. To właśnie ten biegacz wyszedł poza swoją strefę komfortu i dokonał rzeczy, która w przekonaniu innych ludzi wydawała się niemożliwa.
Negatywne przekonania mogą znacząco podciąć nam skrzydła i spowodować, że w krótkim czasie zniknie cała nasza motywacja do działania. Nie możesz jednak dopuścić do takiej sytuacji, w której Twój ogień zgaśnie. Pomyśl o sobie pozytywnie, przypomnij sobie swoje największe sukcesy, które wzbudzały w Tobie radość, satysfakcję i poczucie wartości. Jestem pewna, że nadal możesz je odnosić pod warunkiem, że Twoja wiara i przekonania będą Twoim silnym fundamentem i będą stały za Tobą pchając Cię do przodu, miast niszczyć Twoje marzenia.
Kolejnym przykładem na to jak wpływają na nas nasze przekonania jest znany wszystkim efekt placebo określany mianem poprawy stanu zdrowia proporcjonalnie do wiary w przyjmowane lekarstwo . Wiara w wyzdrowienie czyni cuda w medycynie.
Wiesz skąd biorą się nasze przekonania? Zostały zakorzenione już w naszym dzieciństwie. Zostaliśmy ich nauczeni przez naszych rodziców, dziadków, nauczycieli w szkole, znajomych i kulturę. Umysł młodego człowieka jest bardzo podatny na wszystko co usłyszy i zobaczy. Wszystko zostaje przez niego zapamiętywane i jeszcze nie potrafi odróżnić przekonań pozytywnych od negatywnych. W okresie dojrzewania w głowie tworzą się granice, poza które w przyszłości ciężko wyjść, bowiem wyznaczają one strefę komfortu. Wszystkie te sytuacje wpływają znacząco na nasz rozwój. Wyobraź sobie jakbyś się czuł i wyglądał gdyby w Twojej głowie stale znajdowały się myśli o Twojej beznadziejności, gdybyś przejmował się całym światem ale nie przejmował się własnym losem? Nikt nie mówił, że w życiu będzie łatwo, ale musisz zmienić swoje przekonania aby stać się lepszym i przede wszystkim szczęśliwszym człowiekiem! Wtedy zdobędziesz wszystkie szczyty! I to właśnie przekonania są ogromnie ważne przy budowaniu motywacji. To one wpływają na to by chciało nam się chcieć . To właśnie pozytywne nastawienie działa na nas tak energicznie, że budzi się w nas zwierzę, które napędza nas do działania.

8. Stany emocjonalne w trybie motywacji.

Fot. Google.com

Emocje stanowią integralną część każdego z nas. Mogą kierować naszymi czynami, naszym myśleniem, ale również tym jak się zachowuje nasze ciało. Mogą być świadome bądź nieświadome, silne i krótkotrwałe. To jaki masz stan emocjonalny ma wpływ na Twoją motywację lub jej brak. Nie wierzysz? Zauważ proszę, gdy myślisz, że coś Ci się nie uda to czy zazwyczaj nie jest tak jak zakładałeś na początku? Jeśli robisz coś pod przymusem, bez chęci do działania, wtedy również Twoje wyniki nie są zadowalające. Zgodzisz się ze mną? A co w momencie gdy Twoje nastawienie jest bojowe, niczym sportowca, który walczy o złoty medal? Czy zwycięzca przed swoim startem zakłada, że się nie uda?
Emocjami jakie najczęściej nami kierują to bezradność, gniew, smutek, strach, przygnębienie, rozpacz, wstyd ale i euforia, miłość, pożądanie, przyjemność, radość, szczęście. Jest ich bardzo dużo i niekiedy możemy odczuwać takie, które się przenikają. Idealnym przykładem jest lęk przed czymś nowym połączony z ekscytacją.
Twój nastrój może mieć ogromny wpływ na to czy osiągniesz w życiu sukces czy poddasz się przy pierwszym niepowodzeniu. Wiesz dlaczego? Stan emocjonalny łączy się z przekonaniami czyli w co wierzymy. Jeśli nosimy w sobie przekonanie, że coś nam się uda i jesteśmy zdolni coś osiągnąć, to mamy ogromne szanse, że tak właśnie będzie, ponieważ skupiamy się na tym. Zmieniając skupienie na cel, który chcesz osiągnąć, zmieniasz również swoje przekonania i emocje. Ale nie zrobisz tego w 1 dzień. Wszystko wymaga ciężkiego treningu. Gdy chcesz zbudować swoje mięśnie, trenujesz intensywnie i liczysz się z tym, że Twój mięsień urośnie tylko wtedy kiedy będziesz sięgał po ciężary sprawiające Ci ogromny trud. Wówczas mięsień rośnie najbardziej.
Podobnie wygląda budowanie siły, determinacji, wiary i przekonań oraz nawyków. Jeden trening to za mało, musisz ćwiczyć tak intensywnie jakbyś trenował swoją sylwetkę na siłowni. Zapewniam Cię, że będzie ciężko i będziesz miał chwile słabości ale efekty pojawiają się TYLKO po ciężkim treningu!
Myśl pozytywnie w każdej sytuacji, a swoje marzenia obracaj w czyny. Czytaj książki rozwojowe w dziedzinie, w której brakuje Ci wiedzy niezbędnej do osiągnięcia celu. Nie mniej ważne jest otaczanie się pozytywnymi ludźmi, którzy zarażą Cię swoim nastawieniem do życia i wspomogą radą w ciężkich chwilach.

9. Wpływ innych ludzi na Twoją motywację.
“Na początku będą pytać po co to robisz. Później będą pytać jak to zrobiłeś.”

Fot. Instagram/laurasykora

Bardzo często problem z motywacją wiąże się z tym, że inni mają ogromny wpływ na Twoje
zachowanie i postępowanie. Większość z nas nosi w sobie presję związaną z tym "co pomyślą o mnie ludzie jeśli dowiedzą się o moich planach?". Przejmujemy się opinią ludzi, ponieważ funkcjonujemy w społeczeństwie i chcemy dobrze wyglądać w oczach innych. Stale jesteśmy poddawani ocenie publicznej tej pozytywnej, ale i negatywnej. Jeśli masz z tym problem oznacza to, że jesteś osobą wrażliwą i empatyczną. Musisz jednak rozgraniczyć, która opinia jest dla Ciebie ważna i stanowi dla Ciebie wartość od tej, która wywołuje u Ciebie negatywne emocje i blokuje Cię w Twoich działaniach.
Chcąc odnosić sukcesy musisz nauczyć się przyjmować krytykę, ale od ludzi, którzy chcą Ci pomóc i zmotywować do dalszej oraz lepszej pracy. Słuchaj ludzi, którzy darzą Cię miłością i szacunkiem a nie tych, którzy zazdroszczą lub są na tyle ograniczeni i niezadowoleni ze swojego życia, że będą blokowali Cię przed osiągnięciem czegoś więcej niż oni sami osiągneli.
Pamiętaj, że zawsze spotkasz się z negatywnymi opiniami, gdy będziesz chciał zrobić coś innego, swojego i zaczniesz przy okazji godnie zarabiać zawsze gdy swoimi czynami wyjdziesz poza przyjęte normy, które tzw. hejterzy ustawili sobie za wzór, który nie pozwala na wykraczanie poza to co sami są w stanie zrobić. Zazdrość ich zżera i steruje ich umysłem, który nakazuje im, aby osobę, której się udało coś wielkiego, sprowadzić na ziemię. Nie myślą nawet o tym, by wziąć przykład z takich ludzi i zabrać się do pracy żeby również coś osiągnąć. Spotkasz wielu takich ludzi na swojej drodze a gdy już osiągniesz sukces ich grono znacznie się powiększy. Jednak to tylko od Ciebie zależy jak ich potraktujesz. Musisz być przygotowany na moment, w którym pewne grono ludzi zechce uprzykrzyć Ci życie. Nie powinieneś się jednak tym przejmować, ponieważ osoby te w ten sposób wyrzucają z siebie całe niezadowolenie z jakości swojego życia. Pozwól im to zrobić i pozostań obojętny.
Sukces jest dla ludzi, którzy mają siłę aby go utrzymać. Nigdy nie zostaniesz zaakceptowany przez całe społeczeństwo, pogódź się z tym i nie rezygnuj z realizacji swoich planów. Pamiętaj, że masz liczyć się tylko ze zdaniem wspierających Cię osób. Jesteśmy indywidualistami i w każdym z nas drzemie ogromny potencjał, jednak tylko nieliczni potrafią z niego korzystać i wielu woli pozostać w strefie komfortu i oceniać innych, którzy walczą o coś więcej niż wygodny stołek za najniższą krajową.

“Żeby być Mistrzem musisz wierzyć w siebie,
kiedy inni już przestali.” Sugar Ray Robinson

10. Czym jest mapa celu i jak ją stworzyć?

Fot. Google.com

Mapa celu w wolnym tłumaczeniu jest to podział swojego dużego celu na podcele i działania z uwzględnieniem stanów emocjonalnych, które przybliżają Cię do niego. Stany emocjonalne kierowane są przekonaniami, które z kolei sterują nami. Widzisz więc, że wszystko zaczyna się od przekonań. Jeśli swoim treningiem wypracujesz pozytywne przekonania i wiarę w siebie oraz w swój sukces, z pewnością wpłynie to na emocje, które będziesz odczuwał w czasie swoich działań. Będziesz umiał radzić sobie z tymi negatywnymi, które pojawią się na pewno, jednak Ty poprzez swój trening stanów
emocjonalnych nauczysz się jak przetwarzać je w motywujące. Wówczas każde niepowodzenie i upadek pozwolą Ci wstać jeszcze silniejszym.
Mapę celu możesz porównać do wielkiego tortu, który może okazać się poza Twoim zasięgiem jeśli będziesz chciał zjeść go całego na raz. Jednak gdy podzielisz go na cztery mniejsze kawałki, może się to okazać bardziej prawdopodobne, ale nadal nie daje Ci pewności, że się uda. Tak jest również z każdym celem. Jeśli podzielisz go na podcele, one dają Ci dużo większe szanse na powodzenie, ale bez systematycznego działania i bez odpowiednich zasobów (stanów emocjonalnych, przekonań i nawyków) nadal nie masz pewności, że go osiągniesz.

Przykład:

Cel: Chcę zostać światowym mówcą publicznym.
Podcele:
a. Nauka języka angielskiego
b. Zostać świetnym mówcą publicznym w kraju
c. Stworzyć wokół siebie społeczność
d. Rozwój osobisty
Działania:
a. Kurs języka angielskiego; Wyjazd do Londynu na pół roku
b. Stworzenie świetnego kursu szkoleniowego; Udział w dużym seminarium szkoleniowym
c. Webinary (szkolenia online); Wystąpienia przed publicznością
d. Udział w szkoleniach trenerskich; Inspiracja mówcami zagranicznymi
Stany emocjonalne:
a. Pewność; Determinacja
b. Satysfakcja; Nadzieja
c. Szczęście; Pewność siebie
d. Ciekawość; Ambicja
Przekonania:
a. Szybko się uczę języków; W Anglii szybko przyswoję język
b. Chcę uczyć innych tego w czym jestem świetny; Wystąpienie przed dużą publicznością
zbuduje moją markę
c. Chcę mieć stały kontakt z moją społecznością; Chcę poznawać nowych ludzi
d. Chcę stale poszerzać swoją wiedzę trenerską; Chcąc być mówcą światowym powinienem
inspirować się nimi

To jest tylko przykład aby przybliżyć Ci specyfikę tego zadania. Stwórz na jego podstawie swoją ogromną mapę celu i powieś w widocznym miejscu. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, działania rozłóż na krótkoterminowe i długoterminowe. To pomoże Ci w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca czy roku planować swój czas.
Twój cel musi stać się interaktywny. Jeżeli będziesz miał go tylko w głowie, bardzo szybko wiele innych spraw zepchnie go na dalszy plan i w końcu o nim zapomnisz. W momencie kiedy wszystkie swoje działania wpiszesz do kalendarza w telefonie, będziesz otrzymywał przypomnienia o konkretnej godzinie, które poinformują Ciebie jakie zadanie masz do wykonania w tej chwili wówczas będziesz tym żył i przybliżał się do celu.

“Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.” Napoleon Hill


5 komentarzy:

 1. Świetny artykuł, zainspirował mnie do wprowadzenia pewnych zmian w mojej drodze do celu, dziękuję Kasiu☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Było dużo czytania, ale warto! Dzieki. Musze zacząć sobie wytyczać takie podcele i robić mapę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami człowiekowi brakuje motywacji albo ma inne problemy i przestaje ćwiczyć oraz dbać o siebie

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post:-) Ja dodatkowo w motywacji wspieram się książkami, które opisują prawdziwe wydarzenia t.j. w książce "Zatrzymać dzień". Ma w sobie coś magicznego, motywującego i dającego wiarę w drugiego człowieka. Serdecznie polecam :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...