środa, 27 maja 2015

PORADNIK ODCHUDZANIA część 3 - Dlaczego dieta jest ważniejsza od ćwiczeń?

Często słyszy się, że prawidłowa dieta to 70% sukcesu albo że “ABS are made in kitchen” (“mięśnie brzucha tworzy się w kuchni”). Co to znaczy i dlaczego jedzenie jest ważniejsze niż np. sama siłownia?1. Dieta czy ćwiczenia - co jest przydatne, a co niezbędne w odchudzaniu?

Fot. Pixabay.com

Dobrze ułożona dieta redukcyjna, nawet bez dodatkowych ćwiczeń, zawsze przyniesie efekt i pozwoli schudnąć. Same ćwiczenia bez diety nie dadzą takiego rezultatu. 
Żeby schudnąć, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę z deficytem kalorycznym. Ćwiczenia fizyczne nie są niezbędne do samego schudnięcia, ale są korzystne dla zdrowia, kondycji i stanu skóry. Nie mówimy, że trening jest zbędny - przeciwnie, jesteśmy jak najbardziej za aktywnością fizyczną. Jednak należy to sobie uświadomić - to przede wszystkim żywienie odpowiada za chudnięcie i rzeźbę mięśni. Właśnie dlatego zdrowa dieta to 70% sukcesu w odchudzaniu bądź treningu, a ćwiczenia - 30%.


2. Dlaczego dieta i cardio są niezbędne, aby mieć ładnie zarysowane mięśnie?

Fot. Pixabay.com


 Ćwiczenia cardio to te, podczas których wykonuje się umiarkowany wysiłek fizyczny przez stosunkowo długi czas (powyżej 30 minut). Spalają tkankę tłuszczową, wzmacniają serce, podnoszą wydolność całego organizmu. Zalicza się do nich m.in.: bieganie, jazdę na rowerze zwykłym i stacjonarnym, pływanie, marsze, skakanie na skakance, łyżwy, ćwiczenia na orbitreku.
Co wspólnego mają dieta i cardio z mięśniami? Odpowiedź jest banalna: każdy ma mięśnie brzucha. Tylko nie u każdego je widać ;) Każdy z nas ma mięśnie, ale zazwyczaj przykrywa je warstwa tkanki tłuszczowej. Można budować większe mięśnie, ale bez pozbycia się warstwy tłuszczyku sześciopak i tak nie będzie widoczny. Dopiero odpowiednia dieta i ćwiczenia cardio spalające tłuszcz sprawią, że zarys mięśni stanie się widoczny. A nawet można powiedzieć więcej: sama dieta też wystarczy. Oczywiście cardio przyspiesza efekty i jest zdrowe dla serca, więc to połączenie idealne, lecz odpowiednia dieta przyniesie efekt podobny do cardio, tylko w dłuższym czasie.
                                                              Fot. Fitpassion.pl

3. Jaki efekt uzyskam, jeśli będę tylko intensywnie trenować, ale nie będę przestrzegać zdrowej diety?


Fot. Google.comZamiast spodziewanej wysportowanej sylwetki można nie doczekać się żadnych rezultatów, a nawet... przytyć. Dlaczego? Jeśli chcemy schudnąć, musimy zadbać o nasz metabolizm. Aby pracował sprawnie, należy dostarczać mu regularnie dobrego jakościowo jedzenia (dobre węglowodany, tłuszcze, warzywa i owoce). Organizm pozbawiony wystarczającej ilości składników odżywczych będzie magazynował substancje energetyczne na ciężkie czasy głodówki w postaci tłuszczu na biodrach, brzuchu i udach.

Podobnie same brzuszki nie spalą nam tkanki tłuszczowej odłożonej na brzuchu. Spalić ją możemy tylko za pomocą odpowiedniej diety i ćwiczeń cardio. Trzeba zacząć od kuchni! Gdy zaczniesz chudnąć - zobaczysz swoje mięśnie :)


9 komentarzy:

 1. Dla mnie ćwiczenia i dieta są tak samo ważne. Dołożyłbym jeszcze do tego regenerację. Czyli dieta, ćwiczenia, regeneracja. Jeżeli choć jeden z tych czynników będzie zaburzony, to spowolni działanie pozostałych.

  OdpowiedzUsuń
 2. To już wiem dlaczego nie chudne. Od 3m-cy wylewam poty, bardzo intensywne treningi 3 razy w tygodniu, ciało się zmienia ale waga nie drgnie :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne są maszynki do liczenia spalonych kalorii :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Również uważam, że 70 a nawet 80% odchudzania to dieta, jednak ćwiczenia są ważne, aby ciało ładnie wyglądało po schudnięciu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo polecam dietę redukcyjną, ale jako kolejny etap na ścieżce poznawania własnego ciała :) zmieniłam swój sposób odżywiania kilka miesięcy temu. zaczęłam od zwykłego przestawienia się na jedzenie w domu. po 3 miesiącach wprowadziłam ćwiczenia - kardio + siłowe. Od miesiąca jestem na diecie redukcyjnej 1500-1600 kcal (choć czasami robię wyjątki :p). To naprawdę da się zrobić, polecam przepisy z określoną liczbą kalorii oraz zakup wagi spożywczej, łazienkowej i... centymetra! każdy mniej to wielka radość dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, też mam wszystkie te sprzęty i uważam, że kontrolowanie kalorii to dobry sposób, choćby tylko na początek:)

   Usuń
 6. Słusznie. Bez ćwiczeń można dość łatwo schudnąć, natomiast bez diety raczej nie. Co prawda lepszym rozwiązaniem będzie i to i to, ale jak ktoś nie może znieść treningu...
  Pozdrawiam i zapraszam do lektury http://odchudzamy.net.pl/odchudzanie-bez-cwiczen-czy-to-w-ogole-mozliwe/

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem dieta to 80% sukcesu. Wielokrotnie na samej diecie udało mi się zgubić nawet do 7 kg. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bym nie nazywał tego dietą. Po prostu normalne jedzenie, racjonalne, zdrowe dla organizmu, zaopatrywanie go według potrzeb. Wiele osób chudnie bez ćwiczeń, bo po prostu nie może sobie pozwolić na wysiłek fizyczny. Ale jeżeli możemy ćwiczyć to polecam poszukiwania tego co nam sprawi przyjemność. Żeby łączyć przyjemne z pożytecznym

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...