wtorek, 17 lutego 2015

Poduszka ortopedyczna - czy pomaga na ból? Test.



Należę do osób, które niechętnie śpią na poduszkach. Zazwyczaj jest mi na nich za wysoko, nie są tak przyjemne jak bym chciała, wykręcają mi kark ;) Do tego na zbyt wysokiej poduszce unoszącej mi głowę zdarza mi się... chrapać :( Porażka, kiedy wyrywa Cię ze snu Twoje własne chrapnięcie i czujesz się jak prosiaczek ;) Zazwyczaj spałam albo w ogóle bez poduszki albo - nie śmiejcie się - wciskałam twarz w dużego pluszowego psiaka -maskotkę z IKEI, który w ciągu dnia byczy się na łóżku razem z moimi żywymi zwierzakami, a w nocy służył mi właśnie jako poduszka ;) 

No ale idealne to nie jest - o czym w końcu postanowiły przekonac mnie na spółkę kark, szyja i kręgosłup ;) Łóżko wymieniłam na nowe już jakiś czas temu. Nowy sprężysty materac bardzo poprawił mi komfort snu :) Ale kark coraz częściej po nocy robił się sztywny, obolały, niefajnie zaczynać nowy dzień, kiedy człowiekowi coś dolega. Przyszła pora na dobrą poduszkę. Wiedziałam, że interesują mnie poduszki ortopedyczne - jeśli już w coś inwestować, to niech będzie naprawdę dobrej jakości. 



Poduszki ortopedyczne zalecane są:
przy niespecyficznych bólach karku, szyi, głowy
- przy zwyrodnieniach stawów międzykręgowych kręgosłupa szyjnego
- przy artretycznych bólach kręgosłupa szyjnegoprzy zmianach dyskopatycznych kręgosłupa szyjnego
- wspomagająco, przy leczeniu chorób i urazów odcinka  szyjnego
Co ważne dla osób z nadwagąusuwają zjawisko kumulacji wagi przez równomierne rozłożenie ciężaru ciała umożliwiając niezakłócony przepływ krwi i likwidując przy tym przyczyny bólu karku, głowy oraz kręgosłupa.
Zrobiłam research na rynku ;) i trafiłam na stronę Dr Sapporo - polskiego producenta szeroko pojętego sprzętu ortopedycznego. Na poczatku od razu plus, bo to polskie poduszki, wykonywane w Polsce, bardzo dobra jakość, która wspiera nasze własne miejsca pracy :) 
Na stronie w zakładce "Dobierz rozmiar poduszki" przeczytałam:

Coraz częściej słyszymy o poduszce ortopedycznej. Jedni nazywają ją poduszką profilowaną, inni korekcyjną, jeszcze inni używają sformułowania poduszka rehabilitacyjna, anatomiczna, ergonomiczna czy lecznicza. Tak naprawdę istotne jest z czego poduszka jest wykonana oraz jaki ma kształt, bo właśnie te dwa parametry decydują o właściwościach leczniczych poduszki. Jeśli chodzi o wypełnienie poduszek, na rynku znaleźć można poduszki lateksowe, z pianki wysokosprężystej czy z materiałów takich jak gorczyca czy łuski gryki. Jednak najlepsze poduszki ortopedyczne to takie, które wykonane są z pianki z pamięcią. Kształt poduszek ortopedycznych powinien być uzależniony od pozycji, w jakich śpimy. Inny profil będzie miała poduszka ortopedyczna do spania na boku, inny poduszka do spania na brzuchu. Aby poduszka była wygodna spełniając jednocześnie funkcję leczniczą, musi być dobrana na podstawie szerokości barku oraz wagi i wzrostu danej osoby. 

No to mnie przekonuje :) Personalizacja poduszek ma sens, bo różnimy się wzrostem, wagą, pozycją spania, a od tych wszystklich czynników zależy to, jak w nocy układa się nasz kręgosłup i kręgi szyjne. 
A co to jest ta pianka z pamięciąHistoria pianki z pamięcią kształtu rozpoczęła się w niedalekiej przeszłości, kiedy inżynierowie NASA poszukiwali odpowiedniego materiału, który złagodziłby nacisk wywierany na ciała astronautów przy wystrzelaniu statku kosmicznego. Ha! Kolejna technologia kosmiczna w naszym domu ;)  Taka supernowoczesna termoelastyczna pianka z pamięcią kształtu dopasowuje  się do kształtu i temperatury ciała, a później powraca do swojej pierwotnej formy. Nie deformuje się, nie wygniata, nie robi płaska. 
Tak doszłam do działu Dr Sapporo Komfort i trafiłam na cztery rodzaje poduszek nazwane enigmatycznie Swing, Jazz, Blues i Bossanova. Szybko zorientowałam się, o co chodzi - każda z nich jest dopasowana do innych parametrów śpiącego, czyli tego, o czym pisałam wyżej - wagi, wzrostu i pozycji spania. Po wyliczeniu wszystkich danych wyszło na to, że najlepsza będzie dla mnie poduszka Swing. No dobra, będę swingować! :)
Kiedy kurier przyniósł paczkę, byłam zdziwiona, że to aż takie duże ;) 

No tak, duża ta poduszka i zapakowana w wielkie pudło. Kot natychmiast zaanektował pudło, a ja zajęłam się poduszką. Elastyczna, gąbczasta, ugniata się pod ręka i rzeczywiście od razu wraca do swojego kształtu. Fajna powłoczka... z aloesem :) Rozpinana na suwak. Rozsuwam, oglądam, gniotę.


Fajna, tylko czy pomoże na kark? Kładę poduszkę na łóżku, robimy test! Układam głowę. Hmmm. No ok, w porządku, poduszka jak poduszka... Wygodna... Tylko tyle? Poleżałam chwilę. Wstaję. Podnoszę poduszkę, oglądam i nagle mnie olśniło - poduszka jest wyższa z jednej strony i trzeba ją podłożyć pod kark właśnie tą wyższą stroną. Przełożyłam Swinga, kłądę się znowu i ..... o d p ł y n ę ł a m

D a j c ie   m i   c h w i l ę . . .

Bosko :D Nagle zapadłam się w cudowną piankę, która otoczyła mnie jak gniazdko, kokonik. Głowa jakby unosiła się, z chwili na chwilę czułam coraz większy relaks. Padłam i tak już zostałam, aż pies wlazł mi na głowe zdziwiony, co ja robię ;) Nieziemskie uczucie, zupełnie nie ma porównania do każdej zwykłej poduszki. Czułam się jakbym leżała w jakimś spa i czekała na masaż ;)

Kocham moją nową poduszkę. Kocham na niej leżeć i spać. Mam ją od tygodnia i kiedy się budzę, czuję się inaczej niż do tej pory - wypoczywam w pełni, nic mnie nie boli. Dużo rzadziej budzę się w nocy. I nie budzi mnie chrapnięcie prosiaczka :D


Poduszki dr Sapporo z linii Premium występują w czterech wersjach:
Blues dla osób śpiących na plecach
Swing dla osób śpiących na plecach i na boku
Jazz także dla osób spiących na plecach i na boku
Bossanova dla osób śpiących we wszystkich pozycjach, także na brzuchu
Wszystkie te poduszki ubrane są w poszewki z zamkiem nasączone wyciągiem z aloesu (Aloe Vera), który działa łagodząco i dodatkowo poprawia jakość snu. Są to zatem poszewki hipoalergiczne, idealna dla osób z alergią.
Jest też specjalna poduszka "niechrapka" Piano, która wspomaga leczenie chrapania. Mi na szczęście nie jest potrzebna, wystarczyła "zwykła". 

Fot. drsapporo.com


Dziękuję firmie Dr Sapporo za możliwość przetestowania poduszki Swing z linii Premium. Polecam te poduszki z czystym sumieniem, bo naprawdę bardzo korzystnie wpłynęły na komfort mojego snu i usunęły bóle karku :)

19 komentarzy:

  1. Dobry poradnik :) mysle o takiej poduszce bo tez mam problemy ze sztywnym karkiem i bólem szyji, a brzuch też przy okazji urósł mi za duży ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. piesek z ikei słodki, ale dobra poduszka jednak potrzebna ;) pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow, interesujące jest to, że są różne warianty w zależności od pozycji spania :)

    OdpowiedzUsuń
  4. no tak, koty i pudełka :D
    A co do poduszki - dobra poduszka to podstawa, nic tak nie irytuje, jak zesztywniały kark po średnio przespanej nocy - cieszę się, że taką znalazłaś :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój kot moim testerem :D Atest koci ważny zaraz po ateście UE ;) Dziękuję! :)

      Usuń
  5. Poduszki ortopedyczne są bardzo pomocne nie tylko w rehabilitacji, ale także w profilaktyce chorób kręgosłupa. Kot o tym wie, więc zaaprobował;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kot sprawdził i można używać :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja jestem zdania, że taka poduszka niektórym pomoże i niektórym niestety nie. Pewnie jest to uzależnione od schorzenia. Ja najbardziej lubię poduszki dekoracyjne https://senpo.pl/poduszki które niewątpliwie wnoszą do naszego wnętrza dużo świeżego powiewu.

    OdpowiedzUsuń
  9. Poduszki ortopedyczne są bardzo fajne na problemy z kręgosłupem, ale i tak nie można zaniedbywać profesjonalnej opieki medycznej. Kiedy coś się zaczyna dziać to lepiej zgłosić się do specjalistów z kliniki https://carolina.pl/ w celu przeprowadzenia badań i wdrożenia odpowiedniego leczenia

    OdpowiedzUsuń
  10. Muszę przyznać, że miałem dość duży problem z obudzeniem się wypoczętym, głównie przez bóle w okolicach karku. Zdecydowałem się na zakup jednego z takich produktów i nie pożałowałem. Poduszka ortopedyczna to naprawdę niesamowity wynalazek! Nie sądziłem, że można spać tak wygodnie

    OdpowiedzUsuń
  11. Wydaje mi się, że na własną rękę nie ma co wybierać poduszki, bo rodzajów jest wiele tak samo jak schorzeń kręgosłupa. Lepiej najpierw wybrać się do ortopedy https://scanmed.pl/specjalizacje/ortopedia , który powinien udzielić odpowiedzi odnośnie tego która poduszka będzie najlepsza

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytałem bardzo dużo różnych opinii związanych z poduszkami ortopedycznymi, ale zdecydowana większość to pozytywne opinie, więc zerknijcie sobie na stronę https://salonzdrowia.com.pl i skorzystajcie z takich produktów w razie potrzeby.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeśli chodzi o temat chrapania, to wydaje mi sie, że każdy kto boryka się z tym problemem powinien zajrzeć na tę stronę http://sposobynachrapanie.pl/jak-dobrac-leki-na-chrapanie/. Znajdziecie tu na prawdę sporo przydatnych i ciekawych informacji na temat tego jak leczyć chrapanie. Na pewno warto się z tymi informacjami zapoznać

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja będę szczera i powiem Wam, że na początku w ogóle nie wierzyłam w to, że taka poduszka może mieć wpływ i znaczenie, jeśli chodzi o nasze samopoczucie. Zawsze wymyślałam, że to taki chwyt marketingowy, a koniec końców okaże się, że poduszka jest jeszcze gorsza niż ta, na której śpię. Przekonała mnie jednak to, jak na tej www zamówiłam poduszkę dla mojej mamy. Starsza osoba, która się uparła na poduszkę ortopedyczną, bo lekarz zalecił. Mama taką poduszką była już zachwycona po jednej nocy i wstawała rano bez bólu. Ja też spróbowałam i teraz nie zmienię na żadną inną.

    OdpowiedzUsuń
  15. Warto wiedzieć, gdzie można zakupić online takie sprzęty jak na przykład balkonik rehabilitacyjny: https://musi-med.pl/pl/c/Balkoniki-i-podporki/23 . Te i inne akcesoria medyczne znajdziecie właśnie w sklepie Musi Med. Wybór jest bardzo duży.

    OdpowiedzUsuń
  16. W kwestii snu warto zadbać również o naszych podopiecznych czy najbliższych. Poprawiając komfort snu i zmniejszając dyskomfort związanym z bólem lub napięciem mięśniowym, łóżko ortopedyczne może pomóc w uzyskaniu głębokiego i regenerującego snu. To z kolei może prowadzić do lepszego samopoczucia i funkcjonowania w ciągu dnia.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...