czwartek, 2 lipca 2015

PORADNIK ODCHUDZANIA część 4 - Co ma wspólnego Twój organizm z sikorką? ;)

Nie, nie chodzi o to, że może zjeść tyle, ile sama waży ;)


Fot. Google.com


Ptaki budują gniazda z tego, co znajdą: patyczki, słomki, gałązki, wysuszone sianko. Wszystko się przyda, żeby upleść i wymościć gniazdko dla pisklaków. Niestety na terenach zabudowanych, zanieczyszczonych, ptaki korzystają z tego, co podsuwają im miejskie wysypiska - do urządzania swoich siedlisk wykorzystują fragmenty plastiku, siatek, papierów. Gniazdko zbudowane ze śmieci i stopionego plastiku też nadaje się do zamieszkania, ale nie jest ani zdrowe ani wygodne.


Podobnie nasz organizm - buduje swoje tkanki z cegiełek, których mu dostarczamy. Jeśli będzie to zdrowa żywność bogata w wartościowe składniki odżywcze - zdrowe tłuszcze, białka, węglowodany - zbuduje z nich zdrowe i odporne ciało. Jeśli dostarczymy mu "śmieci z wysypiska" - fast foody, pokarmy skłądające się z samego tłuszczu i prostych cukrów, barwniki, konserwanty, wypełniacze - zbuduje "gniazdko" z odpadków. Taki organizm bedzie mniej odporny na choroby, narażony na infekcje, mało wydolny. Fot. Google.com
 


Dlatego tak ważne jest nie tylko ile, ale przede wszystkim co jemy. 
300 kalorii pochodzących z czipsów nie jest równoważnych 300 kaloriom dostarczonym z kurczaka z brokułami i pestkami dyni. Kalorie się "zgadzają", ale wartość odżywcza - zdecydowanie nie.

Fot. Google.com


Jeśli zwrócisz uwagę na to, jakich "cegiełek" dostarczasz swojego organizmowi, on odwdzięczy Ci się zdrowiem, siłą, kondycją, lepszym samopoczuciem. W końcu to, co zjadasz, posłuży potem do budowy Twoich kości, mięśni, mózgu. 
Możesz zjeść tłustą pizzę albo pączka i naładować się kaloriami, tłuszczem i cukrem albo zjeść kilka różnych produktów o podobnej wartości kalorycznej, ale o wiele wyższej wartości odżywczej. Wybieraj mądrze, bo wybierasz materiał, z którego budujesz samego siebie :)

Fot. Google.com

6 komentarzy:

 1. Ja często wolę domowe fast foody, przynajmniej wiem, co jest w składzie.
  p.s. Nagroda już dotarła z konkursu, dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, domowe potrafią byc świetne :)
   Cieszę się, że nagroda doszła :)

   Usuń
 2. Ja wyznaję zasadę, że raz na jakiś czas można sobie pozwolić na chipsy czy bigmaca ale ma to być RAZ NA JAKIS CZAS, a nie co kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście często się o tym nie myśli, że niby kalorie to kalorie. A jednak nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety nie potrafię nie jeść słodyczy! :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Blog wydaje się być martwy, a szkoda! To prawda - są kalorie i dobre kalorie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...